Blog

Glukozamin – Tiens

Glukozamin insan vücudunda doğal yolla oluşan bir bileşiktir. Kimsayal bir amino şeker olan glukozaminin vücutta belli görevleri vardır. Bu görevlerin başında ise farklı fonksiyonel özelliklere sahip olan insan vücudunda bir yapı taşı olur. Eğer insan vücuduna glukozamin eksikliği olursa, hastalığa yakalanma riski bir o kadar da fazla olur. Bu yüzden insan beslenirken vücudunun ürettiği glukozamin ihtiyacını, yemiş olduğu yiyeceklerden temin etmelidir.

 

Eğer yeterli derece beslendiği halde bir kişi glukozamin eksikliği yaşıyorsa, piyasada oldukça güvenilir ve kaliteli kapsül halinde gıda takviyeleri vardır. Bu ürünlerden de uzman hekimlerin kendilerine tavsiyesi ile de istifade edebilir. Faydaları oldukça fazla olan glukozamin, çoğunlukla semptom tedavisine destek amacı ile tercih edilir. Eğer bir kişi eklem bozukluğu yaşıyorsa, içeriğinde glukozamin olan gıda takviyesini kullanabilir. Tabi ki bu kullanım doktor tavsiyesi ile veya uzman bir kişinin yardımı ile olmalıdır. Kullanım ise günlük olarak gerekli olduğu şekilde tercih edilmelidir.

Glukozamin Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Takviye gıdalar içerisinde yer alan ve içeriğinde yeterli miktarda glukozamin bulunduran spirulina, insan sağlığına da bir çok fayda sağlıyor.

 

Hekimlerin de tavsiye ettiği spirulina gıda takviyesi, beraberinde şu özelliklere sahiptir.

 

l Kemik gelişimi için önemlidir.

l Sağlam bir bağışıklık sistemine yardımcı olur.

l Eklem kıkırdağı gibi kişinin ihtiyacı olan sinyoval sıvının da oluşmasına yardımcı olur.

Bunların dışında glukozamin etkiye sahip olan spirulina takviye gıdası, çocukların gelişimi için de önem arz eder. Bu gıda takviyesi günlük dozu aşımı olmadan ve dikkatli bir şekilde kullanılmadır. Her gün aynı saatte ve düzenli olarak tüketilmesi, faydasının daha hızlı şekilde olmasını sağlayacaktır.

 

Yan etkisi ise azdır. Olabilecek yan etkileri ise düzenli tüketilmediği şekilde boy gösterir. Karın ağrısı ve göğüs bölgesinde yanma hissi görülebilir. Bunların dışında ise yan etki olarak spirulina glukozamin gıda takviyesi, mide bulantısı yapabilir. Fakat bu etki kişiden kişiye değişebilir. Kusma ve ishal ise sık olmamak ile beraber, bazı kişilerde vücudun vereceği tepkiye göre de olabilir.

27

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir