Genel Sağlık

Bu Besinler, Saç Dökülmesine Sebep Olabilir!

Saç dökülmesinin, kadın erkek demeden hemen herkeste kaçınılmaz bir hal almaya başladığını söyleyen Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek, sağlıklı saçlara sahip olmak için beslenme ve bakım önerilerine dair açıklamada bulundu.

 Düzensiz ve sağlıksız beslenme tarzının saç sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek, ’’Yağlı gıdaların yer aldığı diyetler sağlık sorunlarına sebep olmakla beraber saç kökünü de etkiliyor. İşlenmiş ve kızartılmış besinlerin tüketilmesi saç sağlığına zarar verirken, incelme ve dökülme gibi sebepleri de beraberinde getiriyor’’ dedi.

Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek

‘’Yağlı Gıdalar Saç Büyüme Evresini Bozuyor’’

 Saç folikülleri saçlı deride kendi içlerinde ayrı bir büyüme evresi izler. Bu süreç anagen, katagen ve telogen olmak üzere 3 döneme ayrılır. Saç kılının uzamasının ise beslenme, protein ve vitaminlere bağlı olarak hızlandığını belirten İrfan İlek, ‘’Obezite ve stres dolayısıyla saç yapısının bozulması ve dökülmesi, saç kökünün büyüme evresine de etki eder. Bu sebeple yağlı, paketli gıdaların tüketilmesi saç kökünün bozulmasına ve saçın incelmesine neden olur. Ancak somon, fındık ve avokado gibi besin değeri yüksek yağ içeren besinlerin ise saç sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunuyor’’ dedi.

 

‘’Yaş İlerledikçe Dökülme Artıyor’’

Yapılan araştırmalar, sağlıksız beslenmenin neden olduğu saç dökülmesinin, yaş ilerledikçe daha da arttığını gösteriyor. Bu kapsamda beslenme düzeninin saç sağlığında büyük etkiye sahip olduğunu belirten İrfan İlek, ‘’ Protein, sebze, baklagilleri içeren bir diyet saç sağlığını korumanın anahtarlarından birini oluşturuyor. Ayrıca diyetin yanı sıra stres seviyesinin de normal düzeylerde olması saça etki eden bir diğer faktörü oluşturuyor’’ dedi.

 

‘’Saç Bakımı İhmal Edilmemeli’’

 Canlı ve gür saçlara sahip olmak için düzenli saç bakımının yapılması gerektiğinin altını çizen Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek, ‘’Günde ortalama 4 dakika saç derisine masaj yapmak kıl folikülünün etrafındaki kan akışını uyarır. Güçsüz ve ince saçlara uygulanan saç mezoterapisi gibi yöntemler de kısa sürede saç sağlığının onarılmasına imkân sağlıyor’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir