Kadın Sağlık

Bitki Çayları ve Gebelik

Hamilelik süreci kadınlar için oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde kadınların bebekleri için yediği içtiği her şeye dikkat etmesi gerekir. Uzmanlar hamilelik sürecinde bol bol meyve ve sebze tüketiminin bebekler için çok iyi olduğunu söylüyor. Peki gebelik sürecinde bitki çayı içilebilir mi? Hangi bitki çaylarının gebelik sürecinde tüketilmesi gerekir?

Hamilelikte Bitki Çayı Tüketimi

Anne adayları için hamilelik dönemi çetin ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Uzmanlar hamilelik sürecindeki kadınlar için özellikle kafein, alkol, nikotin gibi zararlı maddelerden uzak durmalarını önermekte. Ayrıca gerekmedikçe ilaç kullanımını da teşvik etmemekteler.

Bitki çayları ve hamilelik konusunda bir hayli rahat davranmak da doğru değil! Bazı bitki çaylarının tüketimi de hamilelik süreci için sağlıklı olmadığı biliniyor.

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları Tüketilebilir?

Hamilelik sürecinde özellikle sonbahar aylarında gribal enfeksiyona yakalanmamak için anne adaylarının dikkat etmesi gerekir. Her bitki çayına güvenilmesinin doğru olmadığı gibi bazı bitki çayları da hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığı için oldukça faydalı olabilmekte. Hamilelik sürecinde grip sorununa karşı alınabilecek en iyi önlemlerden bazıları bol bol su tüketmek, vücuda alınan şeker miktarını azaltmak ve protein alımını yükseltmek olabilir.

Hamilelik sürecinde kuş burnu, zencefil, nane, ıhlamur ve papatya kullanılabilir. Her bitki çayının farklı özellikleri vardır. Hamilelik sürecinde faydalı olabilecek bitki çaylarını yakından inceleyelim.

Ahududu yaprağı çok eski zamanlardan bu yana ebeler tarafından kullanılan bir ağrı tetikleyicidir. Ağrıların tetiklenmesi için kullanılan bu bitki çayından hamileler uzak durmalı.

Hamilelik sürecinde bazı bitki çaylarının fazla tüketimi kasılmaları tetikleyebilmektedir.  Dolayısı ile düşük sorununu da ortaya çıkarabilmektedir. Bu bitki çayları meyan kökü, biberiye, adaçayı, ebegümeci, ısırgan otu ve rezene olarak bilinmekte.

Hamile sürecinde hamile kadınların sağlıklarını koruyabilmeleri için bitki çaylarına dikkat etmeleri ve temkinli yaklaşmaları gerekmektedir.

Zencefil çayı özellikle bulantı sorununun çözümünde etkin ve işe yarar bir yöntemdir. Hamile kişilere herhangi bir zararı olmadığı bilinmektedir.

Hamilelikte bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için günlük en fazla 2 bardak tüketmek koşulu ile zencefil, nane, kuşburnu ve ıhlamur tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir