Genel Sağlık

Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları

Siyah noktalar kişilerin ciltlerinde biriken kir ve pisliklerin bir görüntüsü olarak ortaya çıkan ve bakımsız bir görünüşe neden olan cilt lekeleridir. Siyah noktalardan kurtulmak için birçok doğal yol bulunmaktadır. Bu yollar sayesinde siyah noktalardan kurtulabilir ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz.

Siyah noktalar gözeneklerin içlerinin kir ve pislik ile dolmasıyla ortaya çıkan nokta görünümleridir. Gözeneklerin içlerini temizlemek için piyasada satılan birçok kimyasal bileşenli ürün bulunmaktadır. Ancak siyah noktalardan kurtulmak için içeriğinde kimyasal içerik bulunan ürünlere ihtiyacınız yok çünkü siyah nokta tedavisi konusunda evde kendi yöntemleriniz ile kolaylıkla başarılı olabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz siyah noktalardan kurtulma yolları hakkında kullanışlı olan maske tarifleri.

Yumurta Akı Maskesi

Birçok kadın tarafından bilinen ve haftada bir veya iki kere kullanılan bir siyah nokta temizleme maskesi olan yumurta akı maskesi oldukça kolay hazırlanabilmektedir. İhtiyacınız olan tek şey yumurta akı ve kağıt peçete.

Bir yumurtanın sarısını ve akını birbirinden ayırdıktan sonra sarısını dolaba kaldırıp beyazı ile tarifimize devam edeceğiz. Yumurtanın akını temiz bir fırça yardımı ile yüzünüze sürün. Yumurta akının yapışkan formu ve temizleyici özelliğini kullanarak gözeneklerden kurtulmak için yumurta akının üzerine kağıt peçeteyi yapıştırın. Yaklaşık 15 ile 20 dakika arasında bekledikten sonra kağıt peçeteyi çıkarın. Yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici kreminizi sürün. Düzenli kullanımda piyasada satılan hazır siyah nokta maskelerinden çok daha etkili bir yol olacağını göreceksiniz.

Karbonat ve Limon ile Peeling

Siyah noktalardan kurtulmak konusunda oldukça etkili olan bir başka yöntem ise karbonat ve limon bileşeni. Daha çok peeling olarak kullanılan bu tarifte karbonat ve limonun temizleyici gücünü kullanacağız.

Yarım limon suyu bir kaba koyduktan sonra 1 yemek kaşığı kadar karbonatı ilave edelim ve güzelce karıştıralım. Elde ettiğimiz karışım hazırlarken köpük köpük bir görüntü ortaya çıkacak. Karıştırdıktan sonra cildinizde siyah nokta sorunu olan bölgeye parmaklarınız aracılığı ile sürün ve peeling yapın. Daha sonra cildinizi soğuk su ile yıkayın ve maskenin kalıntılarından arındırın. Düzenli kullanımda oldukça etkili bir maske olduğunu göreceksiniz. Nemlendirici krem sürmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir