Anne & Bebek

Gebelikte Sigara Kullanımı

Sigara içmek genç, yaşlı veya hamile fark etmeksizin herkesin hayatında olumsuz etkiler bırakır. Özellikle gebelikte sigara kullanımı ile birlikte gelen riskler hamile kişileri de korkutmakta.

Sigara ve gebelik tamamı ile kötü bir birliktelik. Sigaranın en büyük etkilerinden biride gebelik üzerindeki olumsuz etkileridir. Eğer çocuk yapmayı planlıyorsanız önünüzdeki en büyük engel sigara olabilir. Çünkü sigara kişilerin hamile kalmalarını zorlaştırmaktadır. Ayrıca sigara kullanımı dış gebelik riskini de bir hayli arttırmaktadır.

Gebelikte Sigara Kullanımı ve Bebek

Gebelik sürecinde sigara tüketimi bebek için birçok olumsuz etki doğurur. Sigaranın içerisinde bol miktarda karbon monoksit bulunur. Sigara içen hamile kimselerin bebekleri ise karbon monoksite maruz kalarak alması gereken oksijenin tamamını alamaz.

Bebeklerin gelişimi için oksijen ve besin alımı büyük önem taşır. Hamilelik sürecinde sigara tüketimi bebeğin kalp atış hızının yükselmesine ve solunum zorlukları yaşamasına neden olur.

Bebeğiniz için sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek istiyorsanız ilk vazgeçmeniz gereken şey sigara olacaktır. Çünkü sigara bebeğin tüm hayati fonksiyonlarını etkilemektedir.

Hamilelikte Sigara Tüketmenin Riskleri

Hamilelik sürecinde sigara tüketmenin birçok olumsuz getirisi olabilmektedir. Kadınlarda ortaya çıkan vajinal kanamanın nedenlerinden biri de sigara tüketimi olabilmekte. Ayrıca sigara tüketimi plasentanın rahim ağzını kapamasını da tetiklediği bilinmekte. Bu sorunlardan kurtulmak için sigara tüketimi mutlaka durdurulmalıdır.

Yapılan araştırmalar doğumda düşük yapan birçok kişinin sigara tükettiğini söylemekte. Hamilelik sürecinde sigara tüketimi bebeğin organ sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Yeteri kadar oksijen alamayan bebeklerin vücut sağlığı da tehlikeye girmektedir. Doğum sonrasında görülen vücutta orantısızlık, doğum kusurları gibi sorunların tetikleyicilerinden biri de sigara tüketimi olmakta.

Bebeğiniz için hayata sağlıklı bir adım ve başlangıç yapma imkanı vermek öncelikle sigara tüketimini durdurmakla başlar. Hamileliğin kaçıncı haftasında olursanız olun sigarayı bırakmak için geç değil. Bebeğinize rahat bir büyüme süreci yaşatmak için mutlaka sigarayı bırakmalısınız. Sigarayı bırakmak ayrıca doğum sırasında ortaya çıkan düşük, dış gebelik gibi durumların da ortadan kalkması için olumlu etkilere sahiptir.

Sigarayı bırakmak için yardımcı maddeler kullanmayı düşünüyorsanız bunu yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir