Anne & Bebek

Hamilelikte Çay Ve Kahve Tüketimi

Hamilelik süreci bebek ve anne için oldukça dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bebek annenin yiyip içtiklerinden beslenir ve büyür. Bebeğin ve annenin sağlığı için hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hamilelik sürecinde anne daha önce alışkanlığını duyduğu birçok şeyi bırakmak zorunda kalabilir.

Hamilelik sürecinin getirdiği değişimler anne adayları için bir hayli zor olabilmektedir. Sigara tüketimi, alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar hamilelikte bebeklere oldukça zarar vermektedir. Bu alışkanlıkların yanı sıra uzmanlar hamilelikte çay ve kahve tüketimi miktarının da bir hayli azaltılması gerektiğini söylemekte.

Hamilelikte Çay ve Kahve Tüketimi Zararlı Mıdır?

Hamilelikte çay ve kahve tüketimi tamamı ile bırakılması gerektiğini söylemek pek de doğru olmaz. Aslında dikkat edilmesi gereken alınan kafein miktarında aşırıya kaçılmaması gerekliliğidir.

Uzmanlar hamilelik sürecinde aşırı çay ve kahve tüketiminin bebeğin gelişiminde geriliğe neden olacağını söylemektedir. Bebek annenin tükettiği kafeinin büyük bir kısmını plasenta bağı ile kendine besin olarak alır. Fazla kafein ise bebeklerde gelişim geriliğine neden olması nedeni ile tavsiye edilmemektedir.

Hamilelik döneminde günlük 200 miligramdan fazla kafein tüketmemesi gerekir. Kafein tüketiminin fazla olması bebeklere zarar verir.

Hamilelik döneminde fazla kafein tüketimi vücuttaki demir emilimini önleyeceğinden hem anne hem de bebek için bir hayli olumsuz etkiler getirir.

 

Hamilelikte Çay ve Kahve Tüketimi Tavsiyeleri

Hamilelikte çay ve kahve tüketimi miktarını günlük 200 miligramın altında tutmak gerekli. Bu bağlamda uzmanlar hamile kimselere açık çay içmelerini önermektedir. Ayrıca açık çayın yanı sıra içerisine limon damlatılmış çay da tavsiye edilmektedir. Günde bir bardak çay ve kahveden fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Normal insanlar için günlük kafein alım üst sınırı 300 miligram iken hamilelerde bu sınır 200 miligramdır. Çay, kahve, kola gibi içeceklerden alınan kafein miktarının aşırı fazla olması bebeğin düşük kiloda doğmasına yol açabilmektedir.

Çay ve Kahvede Ne Kadar Kafein Var?

Çay, kahve ve kolanın ne kadar kafein içerdiğini bilmek günlük üst sınırınızı geçmemeniz için yardımcı olabilir. Bir bardak kahvede 100 mg kafein, bir bardak çayda 75 mg kafein bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir