diş
Blog

Sağlıklı Diş Etleri İçin Neler Yapabilirsiniz?

Sağlıklı dişlere sahip olmak isteyenlere, düzenli diş bakımı yani dişleri günde iki kere fırçalama ile diş ipi kullanımı tavsiye edilmektedir. Ancak ağız ve diş sağlığını sağlamak için yalnızca dişlere değil diş etlerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığında aslında sağlıklı diş eti ve sağlıklı dişler bir bütün olarak düşünülmelidir. Dişlere gösterilen hassasiyet diş etleri için de gösterilmelidir. Hatta sağlıklı dişlere sahip olabilmek için öncelikle sağlıklı diş etlerine sahip olmak son derece önemlidir. Sağlıklı diş etlerine sahip olmak için ise ağız ve diş bakım rutinlerinize eklemeniz gereken bazı rutinlerin yanı sıra yaşam tarzınız ile ilgili de değişiklikler yapmanız gerekebilir.

 

Yazımızda ise sağlıklı diş etlerine sahip olabilmek için neler yapabilirsiniz sorusuna başlıklar ile detaylı cevaplar vermeye çalışacağız.

 

Düzenli Ağız İçi Bakımı Yapın

 

Sağlıklı diş etine ve dişlere sahip olmak istiyorsanız düzenli ağız içi bakımı ve diş bakımı hayatınızın vazgeçilmez rutinleri arasında yer almalıdır. Günde iki kere diş fırçalamanın yanı sıra düzenli bir şekilde detaylı ağız içi bakımına da dikkat etmeniz gerekiyor. Peki nedir bu detaylı ağız içi bakımı? Dişlerinizi düzenli olarak günde 2 kere fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanarak, bakım suyu kullanarak ya da düzenli olarak diş hekimine giderek detaylı bir ağız içi bakımı sağlayabilirsiniz. Hayatınızın bir rutini haline getireceğiniz ağız içi bakımı hem dişlerinizi hem de diş etlerinizi koruyarak sağlıklı diş etine ve sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlayacaktır. Düzenli ağız içi bakımına sahip olmayan kişilerde bakteriler diş etlerine ve dişlere kolaylıkla yerleşerek diş ve ağız sağlığı problemlerine neden olabilirler.

Diş Etleriniz İçin Doğru Ürünü Seçin

 

Sağlıklı diş etlerine sahip olmak için dikkat edilmesi gereken detaylardan biri de diş etleri için doğru ürünü seçmektir. Çünkü ağız ve diş sağlığında düzenli bir ağız içi bakımını uygulamak ne kadar önemli ise doğru ürünü seçmek de o derece önemlidir. Dişleriniz ve diş etleriniz için ağız bakım ürünü seçerken kaliteli olmasının yanı sıra dişleriniz ve diş etleriniz için en ideal ağız bakım ürünlerini seçmelisiniz. Örneğin diş etleriniz hassas yapıda ise sert uca sahip bir diş fırçası diş etlerinizi fırçalama esnasında tahriş ederek diş eti kanamasına neden olacaktır. Ayrıca diş etlerinize de ciddi zarar verebilir. Aşırı yumuşak uçlu bir diş fırçası seçmek ise dişlerinizi ve diş etlerinizi temizlemekte yetersiz kalabilir. Bu durum da zamanla dişlerinizin çürümesine ve diş etlerinizde bakteri oluşumuna neden olabilir.

Sigarayı Bırakın

 

Sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi sağlıklı diş etine sahip olmak için de sigara kullanıyorsanız en kısa sürede bırakmalısınız. Diş eti ile ilgili hastalıklara bakıldığı zaman en önemli nedenlerden biri de sigara kullanımıdır. Hatta sigara kullanımı risk faktörleri arasında ilk sıralarda yer alır. Sigara içmek, bağışıklık sistemini direkt olarak etkilediği için diş etlerinin bakteriler ile olan mücadelesini de direkt olarak etkilemektedir.

 

Düzenli Diş Hekimine Görünün

 

Son olarak sağlıklı diş etine sahip olabilmek için hayatınızda yer alması gereken bir diğer rutin ise düzenli olarak diş hekimine görünmek. Bir kişinin diş etinde ya da dişlerinde bir rahatsızlık olduğunu anlaması çoğu zaman hastalık süresince son aşamadır. Diş ve diş eti rahatsızlığı ortaya çıkana kadar geçen süreçte söz konusu rahatsızlığı bilgi sahibi olmayan bir kişinin fark etmesi mümkün değildir. Ancak düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde dişlerde veya diş etlerinde ileride oluşabilecek rahatsızlıklar diş hekimi tarafından fark edilerek, rahatsızlığın şiddeti yükselmeden gerekli müdahale sağlanabilir. Bu nedenlerle, diş hekiminizi ortalama 6 ayda bir ziyaret etmeniz ağız sağlığınızı sürdürmenizde büyük öneme sahip olacaktır. Kliniğimizde, bu düzenli bakımlar ücretsiz olarak yapılmaktadır.

 

Dikkatinizi Çekebilir: Diş Eti Çekilmesi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir