Genel Sağlık

Beden Sağlığı ve Psikoloji

İnsanın kendini sağlıklı hissedebilmesi için hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak sağlıklı olması gerekir. Psikolojik anlamda sağlıklı olmayan kimselerin tam olarak sağlıklı olduklarını söylemek doğru olmaz.

Beden sağlığı ve psikoloji arasında anlamlı bir ilişki vardır. Beden sağlığı yerinde olmayan kişilerin yaşamsal fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememe durumları nedeni ile psikolojik anlamda da olumsuzluk yaşamaları normaldir. Aslında beden sağlığı ve ruh sağlığı birbirine bağlı olarak değişkenlik gösteren iki alandır. Psikolojik anlamda sağlıklı olmayan bireyler de yaşam fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremezler bunun nedeni ise bedensel kısıtlılık değildir. Temel nedeni kişinin psikolojik olarak sağlıklı olmamasıdır.

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Sözünün en büyük nedenlerinden biri de beden sağlığı ve psikoloji arasındaki doğru orantılı ilişkidir. Ruh sağlığı ve beden sağlığının bir arada olması ile ancak birey sağlıklı olarak nitelendirilebilir.

Hastalık Tedavisinde Beden Sağlığı ve Psikoloji

Ruh sağlığı ve beden sağlığın hastalık tedavi süreçlerinde de oldukça önem arz eden konulardan biridir. Hastalık nedeni her zaman fiziksel rahatsızlıklar değildir. bazen de kişilerin hastalıklarının nedenleri psikolojik olabilmektedir. Beden sağlığında ortaya çıkan bozulmaların ruh sağlığını etkilediği gibi ruh sağlığında ortaya çıkan bozulmalar da beden sağlığını etkileyebilmektedir.

Kişilerin yaşadıkları rahatsızlıkların tedavisinde beden sağlığı ve ruh sağlığı açısından tedavi yolları aramak doktorlar için bir hayli önemlidir. Çünkü hastalıklara doğru tanı koymak tedavi süreci ve iyileşme için çok önemlidir. Birçok hastalığın nedeni olarak psikolojik sorunlar görülmektedir.

Stres ve Beden Sağlığı

En çok rastlanılan ruhsal rahatsızlıklardan biri olan stres sorunu ile baş etme süreçlerinde, beden sağlığı bir hayli zarar görmektedir. Özellikle sindirim sistemi bir çeşit ruh sağlığının bozulmasından kaynaklanan stres sorununun etki ettiği sistemlerden biridir.

Sindirim sistemi üzerinde büyük etkileri olan stres sorunu tamamen ruhsal bir sıkıntıdır. Kişilerin ruhsal olarak bunalıma girmeleri ve kendilerini kötü hissetmelerine bağlı olarak hastalık kişilerin bedenlerine yansır. Beden sağlığını oldukça olumsuz etkileyen ruhsal hastalıklar yüzünden kişi fiziksel olarak da sağlıksız hissedebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir