Cinsel Sağlık

Sperm Kalitesini Arttıran ve Azaltan Faktörler Neler?

 

Sperm Kalitesini Arttıran ve Azaltan Faktörler Neler?

Sperm kalitesinin azalıp artması için belirleyen bazı faktörlerin olduğunu söylemek mümkün. Spermin kaliteli olması için özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de mutlaka doğru şekilde beslenilmesi diyebiliriz. Sperm canlılığını ayakta tutmaya yardımcı olacak besinleri kesinlikle hayatınızdan eksik etmemeye çalışmalısınız. Sperm kalitesini arttırmak için neler yapılmalıdır mutlaka bilmelisiniz. Aynı zamanda da sperm kalitesini bozan bazı etken hususlar da söz konusu olabilir. Sperm kalitesini arttıran ve azaltan faktörler işte ayrıntıları ile sunuyoruz.

Ay çekirdeği ve Kabak Çekirdeği Tüketimi

Çinko ve selenyum gibi elementleri içeren bu besinler antioksidan etkili maddelerdir.  L’arginin açısından bakıldığı zaman oldukça zengin özelliğe sahipler.  Sperm hareket ve sayısını artırıcı etkisini göstermeye de büyük ölçüde yardımcı olur. Eğerki spermin kaliteli olmasını istiyorsanız o halde izlemeniz gereken çözüm yollarından birisi de mutlaka ay çekirdeği ve kabak çekirdeğini tüketmeye başlamanız olacaktır. . Çinko ve selenyum aynı zamanda deniz mahsülleri süt ve ceviz içerisinde de yer alır.

Kaçiboynuzu Tüketimi

Cinsel sağlık açısından bakıldığı zaman da keçi boynuzun faydaları bir hayli fazla denebilir. Kaçiboynuzu içerisinde yer alan vitamin ve mineraller, cinsel yaşamı canlı tutmaya yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra en belirgin özelliklerinden birisi olarak da bakıldığı zaman sperm kalitesini arttırmaya yardımcı olması diyebiliriz. Çinko önemli antioksidan içeren maddelerden birisi olduğu zaman da çinkoyu barından besinlerin mutlaka tüketilmesi de gerekiyor.

Fındık ve Fıstık Tüketimi

Fındık ve fıstık sevilerek tüketilen besin kaynaklarından biri olma özelliğine sahiptir. Özellikle incelendiği zaman ise Folik asit, sinir sistemi konusunda oldukça faydalı olmayı da başarıyor. Ayrıca erkeklerde de  spermin genetik materyalinin oluşmasında büyük bir rol üstlenmiş olduğunu söylemek mümkün. Bu genetik metaryelin mercimek, badem, fındık, fıstık ve baklagiller içerisinde son derece yaygın şekilde yer aldığını söylemek mümkün. Sperm kalitesini bundan böyle daha da fazla arttırma amacı içerisindeyseniz yapmanız gereken ise bu tarz besin gruplarını mümkün olduğunca tüketmeniz olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir