Sağlık Yazıları

Stres Kırıkları Nedir Ve Belirtileri Nelerdir

Stres kırığı kemiklerimizde meydana gelebilen ufak çatlaklara söylenilmektedir. Bu çatlaklar genel şekilde çok kullanma sonra gelişebilmektedir. özellikle belirtmek gerekirse basketbol ve uzun mesafeli koşularda oldukça sık olarak görülebilmektedir.

Stres kırıklarının birçoğu ayak tarat kemikleri ve alt baldır kemiklerinde olabilir. Klinik çalışmalar kapsamında basketbol, tenis, atletizm ve dans aynısı sporlar en yüksek risk gruplarına girmiştir. Bunun sebebi ise zemine yakın olan ayak çarpmalarının bu sporlar beraberinde sık oluşmasıdır.

Güzelce Dinlenerek Stres Kırıklarından Kurtulabilirsiniz

Dinlenme, gerilim kırıklarından kurtulabilmenin yollarından biridir. Stres kırıkları çok kullanımlara bağlı olarak gelişmekte olan kırılma biçimleridir. Kasların yoğun şekilde kullanılması konusunda kas yapılarınız nihayetinde uzun vakit kasılı kalmaktadırlar ve eski uzunluklarına göre uzun vakit boyunca geri önem arz ederler. Bu hususlarda da kemiklerimizde çok gerilim oluşur ve zamanla kemiklerimizde çatlakların oluşumlarına yol açabilmektedir. Stres kırıkları en çok da ayağımızın ikinci ve üçüncü tarak kemiklerinde gözükebilmektedir. Bunun yanı sıra topuk ve alt baldır kemiklerinde de görülebilir.

Genellikle Aktiviteli Sporlarda Görülüyor

Stres kırıkları sık olarak yüksek etkinlik gerektirmekte olan spor modellerinde görülmektedir. Egzersizler olabildiğince sık ve uzun vakitli ve yoğun bulunması anında meydana gelmektedir. Egzersiz yapmayan insanlarda de gerilim kırıkları oluşabiliyor. Lakin ki osteoporoz ya da diğer kemik rahatsızlıklarına sahip iseniz kemik kuvveti ve yapılarında zayıflamalar oluşur. Stres kırıkları oluşumlarına sebebiyet vermekte olan çeşitli etkenler bulunmaktadır.

Teşhislere Bakarsak

Klinik bulgu ve teşhislere gelirsek ağrılar yavaş olarak gelişmektedir ve etkinlik beraberinde artmaktadır bunun yanı sıra dinlenme beraberinde de geçerler. İleri vakalarda ise ağrı dinlenme beraberinde de olabilir. Kırık hattında dokunmaya titiziyet oluşur. Ayaküstü ve ayak bileği çevrelerinde şişmeler de bunlara eşlik etmekte olan belirtiler arasında bulunmaktadır.

Doktorunuz risk etkenlerini belirleyebilmek için kullanmış olduğunuz ilaçları, işinizi, günlük etkinlik biçimlerinizi de sizlere elbet soracaktır. Muayene sonra ise gene röntgen çekilmektedir. Bazı erken evrelerde ise MR olabildiğince detaylı bilgi verebilmesi nedeni beraberinde istenebilmektedir.

Lakin gerilim kırığından şüphe ediyorsanız mutlaka istirahat edilmelidir ve bazı sporlar durdurulmalıdır. Bunun yanı sıra ağrıya sebep olacak hareketler yapılmamalı ve ayak kalp oranının üzerinde olması gereklidir. Günlük şekilde birkaç defa buz uygulanabilmesi ağrıları hafifletecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir