Blog

 BİLMAK KART OKUTMA SİSTEMİ

Teknolojinin gelişimine bağlı olarak artık çeşitli kurum ve kuruluşlardaki giriş-çıkış işlemlerinin takibinin daha güvenli ve kontrollü yapılabilmesi adına kullanılan uygulamalarda değişiklikler gözlemlenir. Bunlardan biri olan İşçi kart okutma sistemi, yaygın olarak kullanılmaya başlanan yöntemlerden biridir. Bu sistem nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar, tercih edilmesinin sebepleri nelerdir? gibi bu konu üstüne sıkça aratılan soruların cevaplarını bu metinde bulmak mümkün.

 

KART OKUTMA SİSTEMİ

 

Geçişleri kontrol altına alabilmek adına uygulanmaya başlanan, aynı zamanda takip işlemlerinin çoğunun sistemli bir şekilde gerçekleştirilmesi noktasında sıklıkla tercih edilen uygulamalardır.

 

Kart okutma sistemi günümüzde pek çok farklı alanda kullanılmasının yanında yarattığı popülarite ortamı sayesinde hemen her yerde kullanılmaya başlanan bir sistemdir.

 

Kullanıldığı Yerler

 

Kartlı geçiş sistemleri, bünyesinde fazlaca çalışan bulunduran,

 

  • Kamu kurum ve kuruluşlarında

 

  • Fabrikalar ve iş hanlarında

 

  • Belediyelerde

 

  • Devlete bağlı olarak veya özel olarak hizmet veren işletmelerde

 

  • Turnike sistemi olarak okullarda

 

tercih edilir.

 

Sistem Nasıl Çalışır?

 

Kart okuma sistemi, kart tarama teknolojisinin imkânları kullanılarak çalışan bir sisteme sahiptir. Kart tarama teknolojisinin imkânlarından yararlanılarak çalışmaya devam eden sisteme tanıtılacak kartlar ikiye ayrılır:

 

  1. Proximity

 

  1. Mirafe

 

Kart türünün tercihi tamamen kullanılacak cihazın modeline bağlıdır ve modele göre değişkenlik gösterebilir. Sistemin kullanıma açılabilmesi için öncelikle takip saati kullanılacak olan cihaz seçilmeli ve personelin geçiş yaptığı yere montelenmelidir. Montaj işlemi gerçekleştirildikten sonra her personelin şahsına özel bir kart tanımlama işlemi gerçekleştirilir. Bu kartlar personele ait gereken kişisel bilgiyi içerecek biçimde oluşturulur. İşçi kart okuma sisteminde kullanılan cihazların kayıt kapasiteleri sınırlıdır. Bu sınır bin ile on bin arasında değişim göstermektedir. Bu sebepten takip edilecek alandaki personel sayısının bir önemi kalmamakla birlikte ideal kart okuma cihazının kullanılmasıyla işlem sorunsuzca gerçekleştirilmektedir. Parmak izi okuma sistemi için tıklayınız.

 

Kart okuma sistemlerinde sadece kartlı geçiş yöntemi değil şifreyle giriş yöntemi de sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Ayrıca turnike ve kartlı kapı sistemlerinde de yine aynı sistem uygulanır.

 

Kart okuma sistemini kimler kullanabilir?

 

İşçi takibinin kolaylıkla yapılmasını sağlayan işçi kart okuma sistemi esasında sadece işçi veya personelin kullanabileceği bir uygulama değildir. Bu sistemi: okullarında kartlı geçiş sistemi bulunan öğrenciler, sisteme sahip olan çeşitli kuruluşlara üye olan kişiler, bulunduğu kuruma ait yemekhaneyi kullananlar, minibüs takibinde turnike sistemini tercih eden insanlar kullanabilir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.