Anne & Bebek

Gebelikte Ortaya Çıkabilecek Hastalıklar

Gebelik süreci kadınlar için bir hayli zor olan süreçlerden biridir. Gebelik sürecinde kadınların bağışıklık sistemlerinin zayıflaması ile birlikte ortaya çıkabilecek hastalıkların sayısı da artmaktadır. Gebelik sürecinde ortaya çıkması normal olan bazı rahatsızlıklar vardır. Bu rahatsızlıklar kusma, kabızlık, mide bulantısı, baş ağrısı gibi hormonlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Gebelik sürecinde ortaya çıkan ve sürecin hormonal nedenler ile ortaya çıkan hastalıklarından farklı olarak ortaya çıkan rahatsızların temel nedenleri arasında düzensiz beslenme, alkol tüketimi, sigara tüketimi, nargile tüketimi gibi sorunlardır. Peki Gebelikte ortaya çıkabilecek hastalıklar nelerdir?

Böbrek Hastalıkları

Gebelik süreci ortaya çıkmadan önce de var olan ancak hafif geçen böbrek rahatsızlıkları gebelik döneminde kişide bulantının artması ve sıklaşması nedeni ile hamilelik sürecinin sancılı geçmesini tetikleyebilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu kadınların gebelik sürecinin başlangıcında yeteri kadar hijyen ve temizlik göstermemeleri sonunda ortaya çıkan rahatsızlıklardan biridir.

Mantar sorunu

Vajinal bölgede ortaya çıkan mantar sorunu kadınların gebelik sürecinde sıklıkla karşılaştığı problemlerden biridir. Gebelikte azalan hijyenin neden olduğu sorunlardan bir olan mantar sorunu kaşıntı ve yanma belirtileri ile ortaya çıkmaktadır.

Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı kimi zaman gebelik belirtisi olabileceği gibi bazen da farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu bağlamda hijyen yönünden dikkatli olan kimselerde gebelik dışında pek sık ortaya çıkmaz.

Diş ve Diş Eti Problemleri

Diş ve diş eti problemleri her yaştan bireyde ortaya çıkabilen sorunlardan biridir. Ancak gebelik sürecinde diş ve diş eti hastalıklarının ortaya çıkma riski artmaktadır bunun nedeni ise hamile kişinin kalsiyum eksikliği veya yeteri kadar beslenememe gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmasıdır. Bebek annesinin tükettiği besinlerden beslenir. Dişler ihtiyacı olan kalsiyumu alamadıklarında diş ve diş eti problemleri baş gösterebilmektedir.

Nefes Darlığı Problemi

Nefes darlığı sorunu daha çok hamile kişilerde hamilelik sürecinin sonlarına doğru ortaya çıkar. Nefes darlığı sorununun kaynağı diyafram üzerinde ortaya çıkan baskıdır. Daha çok sigara tüketen kimselerde ortaya çıkar. Hamile kişilerin sigara tüketmesi hem bebeğin büyümesi için engel teşkil etmekte hem de annelerin nefes darlığı çekmesine neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir