Erkek Sağlık

Migren Psikolojik Bir Rahatsızlık Mıdır?

Migren günümüzde binlerce insanın şikayetçi olduğu günlük hayatı oldukça sekteye uğratan rahatsızlıklardan biridir. Baş ağrısı sorunu toplumumuzun neredeyse %90‘ının yaşadığı sorunlardan biridir. Bazıları kronik olarak baş ağrısı sorunu yaşarken bazıları ise ara sıra baş ağrısı sorunu ile karşılaşmaktadır.

Migren rahatsızlığı birçok kişi tarafından yaşanan ve baş ağrısı sorunlarının en şiddetli olarak vuku bulduğu rahatsızlıklardan biridir. Migren ile baş etme konusunda ise birçok insan başarılı olamamaktadır.

Her rahatsızlığın psikolojik bir yönü vardır. Ancak rahatsızlıklar daha çok kronik rahatsızlıklar olduğu zaman psikolojik olarak ortaya çıkabilmektedir. Kronik rahatsızlıklar kişilerde devamlı olarak ortaya çıktığı için kişiler rahatsızlığın ortaya çıkacağına olan inançları ile bir anlamda kendilerini hasta konumuna getirebilmektedir. Yine de migren tam olarak psikolojik olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir.

Migren Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar?

Migren rahatsızlığı her yaştan bireyde görülebilen rahatsızlıklardan biridir. Özellikle günümüzde git gide ortaya çıkma yaşı düşmektedir. Migren rahatsızlığının görülme yaşı 12 yaşa kadar düşmüştür.

Migren her yaştan bireyde ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olabilmekle birlikte kişilerin yaşları ilerledikçe ortaya çıkma sıklığı azalan bir rahatsızlıktır.

Migren Dünya Sağlık Örgütü tarafından iş gücünü kısıtlayan rahatsızlıklardan biri ilan edilmiştir. Migren hastaları yoğun baş ağrısı yaşarlar ve bu baş ağrısı kimi zaman yaşamlarını idame ettirmelerine engel olabilecek kadar güçlü olabilmektedir.

Migren Genetik Bir Rahatsızlık Mıdır?

Migren rahatsızlığı hem genetik hem de çevresel faktörler ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Migren atakları kişilerde oldukça şiddetli geçebilmektedir. Atakların ortaya çıkma sıklığı ise kişiden kişiye değişmek ile birlikte birkaç saatten birkaç haftaya kadar farklılaşabilmektedir.

Migren tam olarak beyinde ortaya çıkan sinirsel değişiklikler ve kan damarlarındaki değişiklikler sonunda ortaya çıkan baş ağrısı çeşitlerinden biridir. Beyinde bulunan kan damarlarının genişlemesi sonunda özellikle ortaya çıkan migren tedavisinde bitkisel veya ilaç yolu ile yüzlerce yöntem tartışılmaktadır. Dünya genelinde yüzbinlerce kişinin rahatsızlık duyduğu migren hastalığının tedavisinde yüzlerce farklı fikir mevcut.

Migreni tetikleyen en büyük faktörlerden biri ise stres ve uyku bozukluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir