Blog

Restoratif Diş Tedavisi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Estetik bir gülüş açısından dişler en önemli etken. Dişlerinde çürüme, sararma ya da estetikliği engelleyen farklı sorunlar olan bireyler, çoğu zaman gülmekten çekinir. Ancak dişlerde estetikliğin yeniden kazanılabilmesi ve sağlıklı bir gülüşe kavuşabilmek son derece kolay. Son yıllarda restoratif diş tedavisi alanında yaşanan gelişmelerle birlikte, dişlerdeki estetik kusurların giderilmesi için uygulanan yöntemler de çeşitlenmiştir. Dişlere yeniden estetik görünüm kazandırmayı amaçlayan bu tedavi yöntemleri, sağlıklı bir gülüş için de vazgeçilmez öneme sahip.

 

 

Restoratif Diş Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

 

Restoratif diş tedavisi başlığı altında yapılan pek çok uygulama mevcut. Bu uygulamaların her biri de farklı yol haritasına sahip. Bu yüzden de ilk olarak tedavinin nasıl yapıldığına değil; hangi tedavinin uygulanacağına odaklanılması gerekir. Uzman diş hekimi tarafından yapılacak muayene bu noktada belirleyicidir. Röntgen başta olmak üzere çeşitli görüntüleme yöntemleri ile yapılan incelemeler ve nihai olarak hekim değerlendirmesi sonrasında yöntem seçimi yapılır. Elbette bu noktada bireylerin istek ve tercihleri de dikkate alınır. Uygulanacak yöntemin belirlenmesinden sonra da tedavinin aşamaları sırayla takip edilir.

Restoratif Diş Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

 

Restoratif diş tedavileri için yaş ya da farklı herhangi bir sınırlandırma yapabilmek olanaksız. Herhangi bir zorluğu ve yan etkisi olmayan bu tedavi yöntemleri, her yaştan insana kolayca uygulanabilir. Restoratif diş tedavisi için kullanılan malzemelerin neredeyse tamamı bio uyumlu olduğu için, vücut ile herhangi bir uyumsuzluk sorunu da görülmez. Öyle ki erken yaşlarda ya da ileri yaşlarda bile restoratif tedavilere başvurulabilir. Hatta kanser gibi zorlu hastalıklarla mücadele eden kişiler için de bu tedavi uygulanabilir. Bu noktada yine de son kararın uzman hekim tarafından yapılacak muayene ile verilmesi önerilir.

 

Restoratif Diş Tedavisi Esnasında Uygulanan Yöntemler

 

Dişlerde estetik bir görünüm sağlayabilmek ve yeniden estetik bir gülüş yaratabilmek için uygulanan yöntemler oldukça çeşitli. Bu yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Beyazlatma: Estetik gülüşün önündeki en büyük engellerden biri dişlerdeki lekeler ve sarartılardır. Bu tür leke ve sarartılar, genellikle kişinin kendi uğraşları ile üstesinden gelemediği durumlara işaret eder. Restoratif diş tedavileri arasındaki en basit uygulamalardan biri olan beyazlatma ile dişlerin doğal beyaz görünümüne ulaşması sağlanır.
  • Ortodonti: Restoratif diş tedavisi yöntemlerinden bir diğeri olan ortodonti, dişlerdeki çarpıklığın ve şekil bozukluklarının giderilmesi için tercih edilir. Uzun süreli bir tedavi yöntemidir. Bazen bu süre 2 yıla kadar uzayabilir. Ancak başarı oranı oldukça yüksektir ve dişler kalıcı olarak estetik bir görünüme kavuşur.
  • Estetik Dolgu: En sık başvurulan restoratif tedavi yöntemlerinden biri olan estetik dolgu, dişlerdeki kırıkların tamamlanması için başvurulan yöntemler arasındadır. Normalde kırılan dişler için törpüleme yapılır. Ancak bu durumda dişler kısalabilir. Bunu istemeyen bireyler için estetik dolgu ile dişlerdeki kırıklar giderilir.

Restoratif Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

 

Daha önce de ifade edildiği gibi, restoratif diş tedavisi için kullanılan yöntemler oldukça fazla. Her tedavi yönteminin de kendine göre farklı süreçleri mevcut. Bu durum tedavi süresi üzerinde de kendisini açıkça gösterir. Bu yüzden de restoratif tedaviler için kesin bir süreden bahsedilmesi son derece zor. Hekim muayenesinden geçtikten ve uygulanacak yöntemi belirledikten sonra, tedavinin muhtemel süresi de hekim tarafından ifade edilir. Ancak yine de süre konusunda kesinlikten söz etmek mümkün olmaz. Zira zaman zaman tedavinin uzamasına yol açabilecek etkenler ortaya çıkabilir.

 

 

Batıdent Diş Kliniği olarak İstanbul’ da alanında uzman hekimlerle Sarıyer ve Gaziosmanpaşa’ da hizmet vermekteyiz. Detaylı bilgi ve randevu için websitemizden randevu alabilir veya whatsapp hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir