barkot-etiket-yazıcı
Blog

Barkot Etiket

Kendine özel sistemi bulunan barkot etiket ürünlerin üzerine yapıştırılır ve ürünün fiyatı ile ilgili bilgi verir. Barkod okuyucu ile ulaşılabilen bu bilgiler ile alışveriş sorunsuz şekilde tamamlanır. Ürün takibin daha kolay hale getiren bu etiketler kendi içerisinde boyut ve niteliğine göre çeşitlere ayrılır. Ürünün üzerine yerleştirilecek barkodun boyutu o ürünün ebatına dikkate alınarak belirlenir. Boyut hesaplamasından sonra baskı metodunun seçilmesi gerekir. Metod olarak termal barkod etiketleri ve termal transfer barkod etiketleri olmak üzere farklı yöntemler kullanılır. Özellikle termal transfer yöntemi daha yaygındır.

 

Tercih edilen barkod etiketin kullanım ömrü etiketin türüne göre farklılık gösterir. Güneş, ışık, nem, ısı gibi etkenler etiketin dayanıklılığı üzerinde doğrudan etkilidir. Eğer etiketleme yapılacak olan ürünün ebatları küçükse raf, dolap ya da çekmeceye uygun etiket türü seçilmelidir. Dayanıklılık ve ebat açısından elverişli olan modeller daima avantajlı olacaktır.

 

Barkot Etiket Türleri Nelerdir?

Barkod etiket türleri kendi içerisinde üç gruba ayrılır. Bunlardan ilki kağıt bazlı etiketlerdir. Yırtılma ihtimali bulunan bu etiketler kağıt malzemeden üretilir. Termal ve kuşe kağıtlar bu etiketler kategorisinde yaygındır. Buna alternatif olarak floresan etiket, lamina termal etiket, termal karton etiket gibi etiket türleri de tercih edilebilir.

 

İkinci barkot etiket türü plastik bazlı etiketlerdir. Plastik malzemeden üretildiği için daha esnek olan bu etiketler içerisinde özellikle demirbaş ve opak etiketler daha fazla kullanılır. Bu iki türe ek olarak silver mat etiket, mat etiket, güvenlik etiket gibi farklı türler de tercih edilebilir.

 

Üçüncü ve son barkod etiket türü ise kumaş bazlı etiketlerdir. Saten akmaz, yıkama talimatı etiketler bu türün en iyi örnekleri arasında yer alır. Özellikle yıkama talimatı etiketleri yaygın şekilde kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir