Blog

Tarih Kodlama Ribonu – Egen.com.tr

Barkod etiket yazıcıları olan termal transfer yazıcılarda ribon adı verilen şeritler kullanılır. Tarih kodlama ribonu da bu şeritlerin bir çeşididir. Bu şeritlerin bir tarafında balmumu veya reçine bulunur. Ribonların üzerindeki balmumu veya reçine ısı ile eriyerek görüntüyü yüzeye aktarır. Ribonlar üç ana katmandan oluşur. İlk katmanda mürekkep, orta katmanda film tabakası, en alt katmanda ise koruyucu film tabakası bulunur. Her ribon, yazıcının ve baskı yapılacak yüzeyin özelliklerine göre farklı özellikte üretilir. Aynı zamanda basılacak etiketin hangi koşullarda kullanılacağına göre yazıcılarda farklı ribonlar kullanılır.

 

Tarih Kodlama Ribonu Çeşitleri

 

Ribonlar, hem dış çevre koşullarına hem de baskının kalitesine göre çeşitli özelliklerde üretilir. Tarih kodlama ribonu, plastik, alüminyum folyo, karton veya kâğıt yüzeylere baskı yapabilmektedir. Gıda, ilaç, kozmetik ve kırtasiye gibi birçok ürün ambalajında kullanılmaktadır. Tarih kodlama için geliştirilen ribonlar genellikle 30 mm veya 36 mm ölçülerinde üretilmektedir. Siyah, beyaz, kırmızı ve mavi renklerde üretilen ribonlardan beyaz olanı koyu renk yüzeylerde kullanılırken, diğer renkler açık renk yüzeylerde kullanılır. Bu ribonlar masaüstü sıcak baskı teknolojisini kullanan tüm termal transfer yazıcılar için uygundur.

15

Tarih Kodlama Ribonu Özellikleri

 

Tarih kodlama ribonu ürünlerin üretim tarihi, son kullanma tarihi ve parti numarası ve bunun gibi bilgileri ürün paketlerinin üzerine basmak için kullanılır. Tarih kodlama ribonları sayesinde ısı ile ambalajlara basılan tarih bilgileri, silinmeden kalıcı bir şekilde korunabilmektedir. Tarih kodlamak için özel olarak üretilen ribonlar genellikle 150 metrelik rulolar halinde satışa sunulur. 150 metrelik bir ribon ile 10 bin adet tek satır, 15 bin adet çift satır, 1000 adet üç satır baskı yapılabilmektedir. Her bir rulo ribon yaklaşık toplamda 30 bin ila 40 bin arası baskı yapabilmektedir.

Egen Barkod Etiket San.Tic.Ltd.Sti.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, Atatürk Bulvarı 13.Cadde,

Mutfakcılar MUTSAN Başakşehir Mahallesi Sanayi İstanbul TR,

İkitelli Cd No:24 D:Sitesi 10.Blok, 34306 Başakşehir

TEL: 02126591515

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir