Blog

Kordiseps Nedir? Kordisepsin Faydaları Nelerdir

Alternatif tıp, geçmişten günümüze kadar insanoğlunun tedaviye ek olarak tercih ettiği bir yöntemdir. Bitkiler başta olmak üzere doğada yetişen pek çok canlının özellikleri insan vücuduna vereceği şifa dolayısıyla sıklıkla araştırılmaktadır. Gıda takviyesi ürünler arasında bulunan kordiseps de, insan vücudunun canlılığını arttırmayı sağlayan bir üründür. Bu ürün, kordiseps mantarı olarak adlandırılan ve dünyada oldukça nadir yetişen bir mantardan üretilmektedir.

 

Kordiseps Nedir?

 

Kordiseps mantarı, insan vücudu üzerine önemli etkilere sahip, oldukça güçlü bir Çin mantarıdır. Dünya genelinde rağbet görmesinin en büyük nedeni ise kordiseps mantarının her iklimde yetişememesidir. Yalnızca yılın belli zamanlarında; Çin, Napoli ve Tibet gibi Uzak Doğu ülkelerin yüksek kesimlerinde yetişmektedir. Bir diğer açıdan tırtıl mantarı olarak da adlandırılan kordiseps mantarı, tırtılların üzerinde yaşaması nedeniyle parazitik organizma olarak da nitelendirilebilmektedir.

 

Kordisepsin Faydaları Nelerdir?

 

Kordiseps, gıda takviyesi ürünler içerisinde sıklıkla tercih edilen bir üründür. Çünkü kordiseps, bağışıklık sistemini destekleyen önemli bir gıdadır. Aynı zamanda vücuttaki canlılığın ve enerjinin de arttırılmasını sağlayarak bireylerin yaşam kalitesini artırmada önemli bir role sahiptir. Ancak kordiseps hakkında bilinen en büyük yanılgı ise bu gıdanın bir ilaç olarak görülmesidir. Kordiseps bir ilaç değildir. Kordiseps; kan dolaşımı, vücut dayanıklılığı ve üreme organları gibi vücutta onlarca bölgede etkilidir. Yalnızca vücudu desteklemeye yarayan bir gıda takviyesi üründür.

 

Kordiseps İçeriği Nedir?

 

Kordiseps içeriği oldukça zengin bir gıda takviyesi ürünüdür. Polisakkaritler grubunda yer alan takviye edici bu gıda; A, B, C ve E vitamini bulundurur. Bunların yanı sıra içeriğinde; çinko, selenyum, magnezyum, demir ve potasyum gibi mineraller de bulunur. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kordiseps, bağışıklık sistemi zayıf çalışan bireyler için uygundur. Günlük kullanım dozajını aşmadan gün içerisinde yemeklerden 1 saat önce veya 1 saat sonra tüketilmesi önerilir. Ayrıca kordiseps gıdasının günde iki sefer su ile tüketilmesine de dikkat edilmelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir