Cilt Bakımı

Cilt Lekelerine Doğal Çözümler

Cilt lekeleri bazen doğuştan bazen de zamanla ortaya çıkan cilt kusurlarından bazılarıdır. Cilt lekelerinin neden ortaya çıktığı ile ilgili ise birçok gerekçe vardır. Cilt lekelerinin ortaya çıkmasında doğuştan gelen hormonal faktörler, genetik nedenler, zararlı güneş ışınları ve hamilelik gibi nedenler vardır.

Cilt lekelerinin kişilerin güzelliklerini gölgelediği fikri birçok kişi tarafından kabul edilmektedir. Bu nedenle cilt lekelerine çözümler de aranmaktadır. Cilt lekelerine uygulanabilecek çözümler oldukça fazladır. Ancak her yöntemde olduğu gibi cilt lekelerinin tedavisinde de kişilerin devamlılığı önem arz eder.

Leke, insan cildinde ortaya çıkan bir çeşit pürüzdür. Çil, siyah nokta veya doğum lekesi gibi farklı çeşitleri mevcuttur. Cilt üzerinde ortaya çıkan cilt lekeleri konusunda edilen şikayetlerin büyük bir bölümü ise zararlı güneş ışınları nedeni ile oluştan cilt lekelerinden kaynaklanmaktadır.

Cilt lekelerinin tedavisinde uygulanabilecek doğal çözümler oldukça fazladır. Bunlardan birkaçına değinelim.

Limon Suyu ile Cilt Lekelerinden Kurtulmak

Limon cilt lekelerine en iyi gelen doğal malzemelerden biridir. Üstelik kullanımı da bir hayli kolaydır. Limonun içinde sitrik asit bulunur. Sitrik asit ise vücuttaki ölü hücrelerden kurtulmak ve yeni sağlıklı hücrelerin oluşmasına imkan sağlamak için kullanılan ürünlerden biridir. Limon ile cilt lekelerinden kurtulmak için düzenli olarak limonu cildinize pamuk yardımı ile uygulamanız yeterli olacaktır.

Karbonat ile Cilt Lekelerinden Kurtulmak

Karbonat leke giderilmesinde kullanılan bir başka doğal yöntem. Lekelerin tekrar ortaya çıkmasını engellemek içın kullanılan bir yöntemdir. Her gün uygulanmaz. Haftada bir veya iki kere nemli cilte karbonat sürülerek 5 dakika bekletilir ve ılık su ile durulanır. Düzenli kullanımda faydasını gören birçok kişi vardır.

Aloe Vera Maskesi

Aloe vera maskesi aloe veranın ciltte yenilenmesi sağlaması nedeni ile kullanılır. Ciltte oluşan yanık, sivilce izleri veya çatlakların tedavisinde oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Aloe vera özü temiz cilde uygulanır ve yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanır. Düzenli olarak uygulanır.

Salatalık

Salatalık, cildin dinlenmesini ve yenilenmesini sağlar. Dilimlenen salatalık cilde yerleştirilir ve 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra durulanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir