Cinsel Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan 3 Önemli Hastalık

Cinsel ilişkilerde her iki tarafın da korkusu bulaşıcı hastalıklar olmakta. Cinsel ilişkilerde hastalıktan korunmanın yolları ise birçok kişi tarafın araştırılmakta. En çok bilinen ve insanlar tarafından korkulan cinsel yolla bulaşan 3 önemli hastalık hakkında merak edilenler yazımızda.

HIV/ AIDS

Cinsel temas ile bulaşan hastalıklardan en çok bilineni ve insanların korunmak için çaba sarf ettiği hastalıklardan biri HIV/ AIDS rahatsızlığıdır. HIV virüsü dilimizde İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü olarak da bilinmektedir. Virüs, vücutta bulunan bağışıklık sağlayan hücrelerin içerisine girerek enfeksiyona neden olur ve bağışıklık sistemine zarar verir.

HIV testi pozitif çıkan bireylerde virüs bulunuyor anlamına gelmektedir. Virüs vücuda girdikten sonra hasta yıllar boyunca hiçbir belirtiye rastlamadan yaşamını idame ettirebilir.

AIDS ise HIV virüsü sonucu oluşan bir hastalıktır. Virüsün kişiye bulaşması ve bağışıklık sistemini aşırı derecede tahribata uğratması sonucu ortaya çıkar. HIV virüsünün kişinin vücuduna bulaşmasından sonra erken tanı ile fark edilebilirse virüs bağışıklık sisteminde tahribat oluşturmadan yani AIDS rahatsızlığı ortaya çıkmadan sorunun tedavisi gerçekleştirilebilmektedir.

Klamidya

Klamidya enfeksiyonu yine virüsün cinsel temas yolu ile bulaşması ile ortaya çıkar. Çok nadiren ortaya çıkan Klamidya virüsü bulaştığı kişilerin duyu organlarına dahi rahatsızlık verebilmektedir. Kalıtsal bir rahatsızlık değildir, sadece cinsel yollar ile bulaşır.

Klamidya virüsü hiçbir belirti olmaksızın ortaya çıkar. Tedavi edilmezse kadınlarda kısırlık sorununa kadar neden olabilmektedir. Hastalık birkaç hafta sonra belirti göstermeye başlayabilir veya çok daha sonra da ortaya çıkabilir. Cinsel ilişki sırasında korunarak (kondom kullanarak) klamidya virüsünden korunmak mümkündür.

Silifiz (Frengi)

Silifiz, cinsel yollar ile bulaşan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın erken tanı ve tedavi ile çözülmesi gereklidir. Hastalığı ortaya çıkaran bakterinin adı Treponema Pallidum olarak bilinmekte. Korunmasız cinsel ilişki yolu ile ortaya çıkan rahatsızlık çok nadiren öpüşmek ile bulaşabilmektedir.

Silifiz, belirtileri cinsel ilişki ile vücuda bulaştıktan yaklaşık 2 ile 3 hafta sonrasında ortaya çıkmaya başlayan bir rahatsızlıktır. Silifiz ile bulaşan bakteri hamile anneden bebeğine geçebilmektedir. Hastalık kalıtsal değildir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir