Kadın Sağlık

Polikistik Over Ve Keten Tohumu Yağı

Polikistik over sendromu hormonal olarak yaşanan bir rahatsızlıktır. Kadınlarda yumurtalıklar üzerinde görülür. Polikistik over sendromunun ortaya çıkma nedeni ise kadınların yumurtalıklarında oluşan androjen miktarının östrojen ve progesteron miktarından fazla olmasıdır. Bu durum kadınlarda her zaman devam eden hormonal döngü sırasındaki süreçlere bağlı olarak ortaya çıkar.

Polikistik over sendromunun ortaya çıkması ile hormonal olarak dengesizlik yaşanır. Dengesizliğin doğal bir sonucu olarak da yumurtalıklarda duvarın kalınlaşması sorunu ortaya çıkabilir. Kalın yumurtalık duvarları küçük kistlerin ortaya çıkmasında büyük rol oynar. Her ne kadar iyi huylu olsalar da kişilerin dokularında iltihaplanma sorununun ortaya çıkmasına sebep olurlar.

Polikistik over sendromu ile birlikte kadınların doğurganlık yetenekleri ve adet dönemlerinde sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Sendromun tedavisi için belli başlı alışkanlıklar kazanılmalıdır. Bu alışkanlıklar hastalığın şiddetini ortaya çıkma durumunu azaltabilir.

Polikistik Over Sendromu ve Keten Tohumu

Polikistik over sendromunun tedavisinde keten tohumu oldukça faydalı ve sık kullanılan yöntemlerden biridir. Keten tohumu içerisinde zengin omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini barındırır. İçerisinde barındırdığı yağ asitler sayesinde polikistik over sendromuna neden olan androjen üretimi kontrol altına alınabilmektedir. Ayrıca dokulardaki iltihaplanma oranının da azaltılmasını sağlamaya yarayan bu yağ asitleri oldukça etkilidir.

Polikistik over sendromunun tedavisinde keten tohumu kullanarak rahatsızlıktan kurtulmak için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Sizler için hazırladığımız keten tohumu ile polikistik over sendromu tarifi için okumaya devam edin.

Tarifin Malzemeleri

1 yemek kaşığı kadar keten tohumu

1 su bardağı su

Tarifin Hazırlanışı

Keten tohumu aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen bir bitkidir. Keten tohumunu temin ettikten sonra 1 su bardağı suyun içerisinde 2 veya 3 saat kadar bekletilmelidir. Daha sonra tohumun tanelerini süzerek içebilirsiniz. Tarife ek olarak keten tohumunu isteğe bağlı olarak smoothie, çorba ve salatalarda kullanabilirsiniz. keten tohumunu günlük düzeninizde yemek alışkanlıklarınıza dahil etmenizin sağlığınıza hiçbir zararı yoktur. Fazla tüketilmediği müddetçe kişiler için birçok faydası bulunan keten tohumundan faydalanabilirsiniz.

Keten tohumu ile polikistik over sendromundan düzenli kullanımda kurtulmak mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir