Blog

Spirulina Nedir ve Ne İşe Yarar?

Spirulina, yeşil renkte olup besin takviyesi olarak da kullanılan bir alg türüdür. İçerisinde bulunan vitamin, mineral, protein ve yüksek miktarda demir sayesinde besin takviyeleri arasında vazgeçilmez olmaktadır. Pek çok konuda faydası olan spirulina, vegan diyetlerinde de kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre spirulina kanser önleyici ve alerji karşıtı bir takviyedir. Bu özelliği ile de pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Peki oldukça faydası bulunan Spirulina fiyatları ne kadardır?

 

Spirulina Fiyatları

 

Spirulina fiyatları, pek çok marka ve gramaja göre değişmektedir. Kimi kutularda 80 tane olan bu besin takviyesi 240 kapsüllü kutularda da üretilmektedir. Kapsül sayısına göre değişmekle birlikte markaya göre de fiyatta değişiklik olur. Örneğin en ucuz spirulina markası Balen olup yaklaşık olarak 40 TL’den satılmaktadır. En pahalı spirulina markası ise Assos marka olup yaklaşık olarak 450 TL’den satılmaktadır. Lakin ortalama bir marka spirulina ise 150 TL’den almak mümkündür.

 

Spirulina Reçeteli Mi?

 

Spirulina, genellikle kilo vermek isteyen kişilerce kullanılan bir besin takviyesidir. Her ne kadar kapsül halinde bulunsa da spirulina ilaç değildir. Gıda takviyesi olarak kabul edildiği için de eczane ve internet sitelerine bulması oldukça kolaydır. Dolayısıyla spirulina reçeteli değildir.

 

Spirulina Kimler Kullanamaz

 

Oldukça etkili özelliğe sahip bu besin takviyesi her ne kadar sık tercih edilse de spirulina kullanmaması gereken kişiler de vardır. Bu kişiler sırasıyla:

 

 

l Tiroit Hastalığına sahip olanlar

 

l Böbrek taşı olan hastalar.

 

l Pıhtılaşma karşıtı ilaç kullananlar.

 

l Hamile ve emzirme dönemimde olan anneler.

 

l Gut hastalığına sahip olanlar.

Bu gibi etkenlere sahip olan kişiler spirulina kullanamaz. Aksi takdirde bu takviye gıdası yan etki gösterebilmektedir. Bu yüzden kullanılmadan önce dikkatli olunmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir